Dr hab., prof. UW, z wykształcenia historyk (specjalizacja archiwistyka) i historyk literatury. Pracownik Zakładu Literatury i Kultury II połowy XIX w. IFP UW, kierownik Pracowni Historii Dramatu 1864-1939 IFP UW. Członek Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego oraz TN KUL.
Główne zainteresowania naukowo-badawcze to dzieje dramatu i teatru w II połowie XIX i I połowie XX wieku; historia i antropologia literatury, genologia, szczególnie pogranicze literatury i gatunków użytkowych – historia świadomości polityczno-społecznej społeczeństwa polskiego i jej odzwierciedlenie w literaturze II połowy XIX i I połowy wieku XX; analiza zapomnianych utworów literatury polskiej XIX i XX wieku.
Autorka książek: „Tragedia chłopska”. Od W. L. Anczyca do K. H. Rostworowskiego. Tematyka-kompozycja-idee (Warszawa 2001), Człowiek w świecie Wielkiej Wojny. Literatura polska z lat 1914-1919 wobec I wojny światowej. Wybrane zagadnienia (Warszawa 2004), Studenci z Królestwa Polskiego przed powstaniem styczniowym. Glosa do „Lalki” Bolesława Prusa (Warszawa 2004), W poszukiwaniu sensu. Szkice o literaturze polskiej XIX i XX wieku (Warszawa 2005), Słownictwo Pism Stefana Żeromskiego t. 10, W kręgu meteorologii i astronomii (Kraków 2007), Heroizm ludzkiego istnienia: w kręgu zagadnień etycznych w literaturze polskiej II połowy XIX i I połowy XX wieku: szkice (Warszawa 2008), Drogi nadziei. Polska proza historyczna z lat 1976-1939 wobec kryzysu kultury (Warszawa 2009).
W ramach realizowanego projektu opublikowała monografię Spór o przyszłość literatury polskiej, czyli polemiki ze Stefanem Żeromskim po jego odczycie pt. „Literatura a życie polskie”.
Kontakt: olszewskama@poczta.onet.pl